back
Covid-19

Прийнято рішення про продовження адаптивного карантину, а також продовження режиму надзвичайної ситуації до 1 жовтня 2021 року.

Шановні колеги!
На засіданні Кабінету Міністрів України 11 серпня 2021 року прийнято рішення про продовження адаптивного карантину, а також продовження режиму надзвичайної ситуації до 1 жовтня 2021 року.

За словами Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, поточна епідемічна ситуація повністю контрольована, але фахівці починають фіксувати перші негативні тенденції щодо зростання кількості госпіталізацій і важких хворих на коронавірус. (https://www.kmu.gov.ua/news/uryad-prodovzhuye-adaptivnij-karantin-do-1-zhovtnya-2021-roku)

Тим часом, в Україні збільшується кількість випадків штаму коронавірусу «Дельта». За даними Міністерства охорони здоров’я України станом на 12 серпня в країні зареєстровано 300 випадків зараження індійським штамом «Дельта», а в Рівненській області 80 % хворих заражені цим штамом.

За повідомленням BBC News Україна вперше цей штам коронавірусу був виявлений восени минулого року в Індії. Саме тому його довгий час називали індійським, поки Всесвітня організація охорони здоров'я не вирішила відмовитися від географічних посилань в назвах вірусів.

Для позначення британської версії коронавірусу була обрана назва «Альфа», для південноафриканського – «Бета», а для індійської – «Дельта».

Штам спочатку поширився в самій Індії, а потім поширився на інші країни. «Дельта», зокрема, призвела до серйозної кризи коронавірусу в Росії, де нещодавно були зафіксовані нові рекорди захворюваності. За останніми підрахунками, в цьому штамі відбувається близько 66 % нових заражень.

У середині липня генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебрейесус заявив, що «Дельта» була знайдена в 111 країнах і територіях.

Варіант «Дельта» недостатньо вивчений, але, за попередніми оцінками, цей тип коронавірусу в 1,6 рази заразніший, ніж штам «Альфа» (британський тип вірусу), в 2,26 рази частіше призводить до госпіталізації, а ризик реанімації при зараженні збільшується в 1,45 рази.

У разі зараження «Дельта» симптоми можуть бути класичними для Covid-19 – кашель, висока температура, втрата нюху або смаку. Але при цьому дослідник хвороби, професор Тім Спектор, зазначив, що при новому штамі такі симптоми зустрічаються рідше.

А якщо хвороба все ж таки, як правило, супроводжується високою температурою, то втрата нюху вже навіть не входить в десятку найбільш характерних симптомів.

«Новий штам, здається, працює трохи по-іншому, - говорить Тім Спектор. Люди можуть думати, що у них є якийсь сезонний грип, тому вони продовжують взаємодіяти з іншими людьми і можуть заразити їх. На нашу думку, це створює велику проблему».

Крім того, «Дельта» в деяких випадках може проявлятися у вигляді розладу шлунково-кишкового тракту. До вже відомих симптомів додають біль у животі, блювоту і діарею.

Фахівці з'ясували, що дві дози вакцини Pfizer або AstraZeneca дають високий захист від дельта-штаму. Про це свідчать результати досліджень, опублікованих нещодавно The New England Journal of Medicine.

Так, вакцинація двома компонентами препарату Pfizer і BioNTech дала захист 88 % при зараженні штамом «Дельта». Дві дози вакцини AstraZeneca дали захист 67 % в дельта-штамі. (https://www.bbc.com/ukrainian/features-russian-57961899).

Зазначені вакцини наявні в Україні та доступні для всіх охочих вакцинуватись (moz.gov.ua/article/news/ukraina-vidkrivae-vakcinaciju-proti-covid-19-dlja-vsih-ohochih).

Поширення штаму «Дельта» викликало дискусію серед дослідників щодо подальшого перебігу пандемії Covid-19 (Will the Delta Variant Peak and Then Burn Out? - Medscape - Aug 04, 2021 - https://www.medscape.com/viewarticle/956002#vp_1) На думку окремих дослідників, розповсюдження штаму «Дельта» наближає поріг колективного імунітету до 90 %.

Незважаючи на велику роз’яснювальну роботу та зростаючу кількість щеплень, показники вакцинації в Україні ще досить далекі від вказаної цифри.

У вересні на навчанні мають зустрітися учасники освітнього процесу, частина з яких перебували в інших областях України та інших країнах, в тому числі, з високим рівнем зараження штаму «Дельта».

Тому, для захисту здоров’я та життя всіх співробітників Університету, їх рідних та близьких, закликаємо вакцинуватись тих, хто ще не зробив щеплення.








ЗАТВЕРДЖЕНО


постановою Кабінету Міністрів України
від 11 березня 2020 р. № 211




ПОРЯДОК


проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із
самоізоляцією осіб


1. Цим Порядком визначаються порядок та підстави для проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, які можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб або входять до групи ризику щодо ускладненого перебігу або настання летальних випадків гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19).

2. Самоізоляція здійснюється з метою запобігання поширенню на території України COVID-19 та зменшення кількості хворих з тяжким перебігом COVID-19.

3. Особами, які потребують самоізоляції, є:


  • 1) особи, які мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування;
  • 2) особи, щодо яких є підозра на інфікування, або особи, які хворіють на COVID-19 в легкій формі та не потребують госпіталізації;
  • 3) особи, що дали згоду на самоізоляцію з використанням електронного сервісу “Дій вдома” Єдиного державного веб-порталу електронних послуг  (далі - система) до перетину державного кордону або контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї;


За погодженням з лікуючим лікарем або з працівником державних установ МОЗ епідеміологічного профілю особа, що потребує самоізоляції, вносить інформацію, передбачену підпунктами 1-8 пункту 8 цього Порядку, самостійно за допомогою мобільного додатка системи (далі - мобільний додаток).

6. Лікуючий лікар визначає на підставі галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я строк самоізоляції хворого на COVID-19 або особи з підозрою на інфікування COVID-19.

Строк самоізоляції становить 14 днів для осіб, які:

  • мали контакт з хворим на COVID-19, крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування, з моменту контакту з хворим;
  • здійснили перетин державного кордону або перетин контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї та дали згоду на самоізоляцію з використанням системи через мобільний додаток, з моменту перетину державного кордону або контрольних пунктів в’їзду.


  • 7. Зобов’язання щодо самоізоляції припиняється автоматично після закінчення строку самоізоляції.
    Установлений строк самоізоляції може бути змінено відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я особами, визначеними абзацами другим - четвертим пункту 5 цього Порядку.

    8. У разі призначення зобов’язання щодо самоізоляції до системи вноситься інформація про:

    • 1) прізвище, ім’я, по батькові особи;
    • 2) стать;
    • 3) дату народження;
    • 4) визначене особою місце самоізоляції (у разі ненадання особою відомостей про місце самоізоляції місцем самоізоляції вважається зареєстроване місце проживання особи);
    • 5) зареєстроване місце проживання особи;
    • 6) засоби зв’язку (номер телефону);
    • 7) місце роботи, навчання, дитячий заклад та їх адреси;
    • 8) можливість забезпечувати піклування за особою;
    • 9) стан здоров’я (зокрема про перебіг симптомів COVID-19, результати досліджень за методом полімеразної ланцюгової реакції, чи госпіталізовано пацієнта);
    • 10) контактних осіб (за наявності);
    • 11) строк самоізоляції.


    Який алгоритм дій для припинення самоізоляції?

    1. Оберіть свою лабораторію серед тих, які мають доступ до електронної системи Центру громадського здоров’я України. Перелік

    Зверніть увагу! Лабораторії, які не мають доступу до системи ЦГЗУ, не можуть вносити результати тесту для скасування самоізоляції. Перелік установ може змінюватись. Переглядайте оновлення у день відвідування обраної лабораторії.

    Зверніть увагу! Лабораторії, які не мають доступу до системи ЦГЗУ, не можуть вносити результати тесту для скасування самоізоляції. Перелік установ може змінюватись. Переглядайте оновлення у день відвідування обраної лабораторії.

    2. У лабораторії заповніть згоду на опрацювання даних. Якщо протягом останніх 14-днів перетинали кордон - вкажіть це в анкеті, разом з датою прибуття до України. Зазначте номер телефону, який використали для встановлення додатку “Дій вдома”.

    3. Лабораторія внесе в електронну систему ЦГЗУ результат тесту. Інформація автоматично синхронізуються із сервісом “Дій вдома”.

    4. Якщо результат виявився негативним, сервіс “Дій вдома” повідомить про дозвіл на припинення самоізоляції.



    Порядок обмежувальних протиепідемічних заходів

    Залежно від епідемічної ситуації на території України в цілому або на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) встановлюється “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 (далі - рівень епідемічної небезпеки).

    На території регіонів, на яких установлений “червоний” рівень епідемічної небезпеки, додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів забороняється:

    • 1) приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і закладів громадського харчування в аеропортах;
    • 2) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах, крім приймання відвідувачів у закладах, визначених у підпункті 4 цього пункту;
    • 3) приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності;
    • 4) робота закладів громадського харчування та місць для харчування в готелях з 11-ї години до 6-ї години наступної доби, крім надання послуг з харчування в готельному номері за замовленням клієнтів;
    • 5) діяльність непродовольчих ринків;
    • 6) відвідування закладів освіти незалежно від форми власності її здобувачами, крім здобувачів закладів дошкільної освіти, спеціальних закладів освіти та учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти;
    • 7) здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів (посадки та висадки) автомобільним, залізничним транспортом, крім транзитних перевезень та перевезень легковими автомобілями, кількість пасажирів, включаючи водія, в яких не більше п’яти осіб без урахування дітей віком до 14 років.



    Алгоритм дій для осіб, які перебували в контакті з хворими на COVID-19


    Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» особи, які мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 підлягають ОБОВ’ЯЗКОВІЙ САМОІЗОЛЯЦІЇ СТРОКОМ НА 14 ДНІВ.


    Рішення про самоізоляцію контактних осіб приймає сімейний лікар після проведення епідеміологічного розслідування. На період самоізоляції видається листок непрацездатності, який оплачується в розмірах і в порядку, встановлених законодавством для осіб, визнаних тимчасово непрацездатними внаслідок захворювання. Під час самоізоляції рекомендовано щоденне вимірювання температури та оцінка скарг. Окрім цього, галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я встановлено необхідність проведення тестування контактних осіб методом ПЛР на першу та чотирнадцяту добу або тестування методом ІФА ІgM на чотирнадцяту добу. Тестування проводять лікар та медична сестра, які надають первинну медичну допомогу. Також лікар вносить інформацію про осіб, які потребують самоізоляції до електронного сервісу «Дій вдома».


    Контактною особою визначається:
  • Особа, яка проживає в одному домогосподарстві (квартирі, будинку) з хворим на COVID-19.
  • Особа, яка мала прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (наприклад рукостискання, обійми).
  • Особа, яка мала незахищений (без використання засобів індивідуального захисту) контакт із слизовими виділеннями з дихальних шляхів хворого на COVID-19 (наприклад перебування в зоні пацієнта під час кашлю, чи доторкання руками до використаних серветок).
  • Особа, яка контактувала із хворим на COVID-19 на відстані до 1 метру протягом 15 хвилин і більше, за умов НЕ використання засобів індивідуального захисту (маски, рукавичок).
  • Особа, яка перебувала у закритому середовищі (аудиторія, кабінет, кімната) з хворим на COVID-19 на відстані до 1 метру протягом 15 хвилин і більше.
  • Працівники закладів охорони здоров’я, лабораторій, патологоанатомічних та судово-медичних бюро, які працювали з хворим на COVID-19.
  • Контакт у літаку в межах двох сидінь із хворим на COVID-19.

  • Якщо ви були в контакті з хворим на COVID-19, вам необхідно терміново звернутися за телефоном до свого сімейного лікаря, який організує проведення необхідного обстеження і видачу лікарняного листка на період самоізоляції.