back
СТУДЕНТСЬКЕ ЖИТТЯ Психологічна допомога

Скринька довіри ХММУ

dovira@khimu.edu.uaЯк пережити стрес


Щодня ми попадаємо у різні стресові ситуації. Комусь вдається швидко з них виходити, іншим потрібно для цього більше часу та зусиль.
Ці поради допоможуть пережити стрес, якщо треба якомога скоріше прийти в себе, а спроби заспокоїтися не працюють.

По-перше треба відключити напругу і розслабитися
Щоб розслабитися, потрібно відчути напругу. Почніть з кистей рук. Стисніть кулаки так сильно, як тільки можете, і порахуйте до 10. Після цього розслабте кулаки, щоб пальці рук вільно лежали на колінах або на будь-який інший поверхні. Відчуйте, як по-різному рухаються руки, коли вони напружені і розслаблені, запам’ятайте момент розслаблення і залиште кисті рук в спокійному стані.

Ви розумієте що ледве стримуєте негативні емоції? Це перша ознака перевтоми і надмірного стресу. Якщо придушувати в собі такі прояви, вони можуть розвинутися в депресію та інші психічні відхилення. Але і відкрито виливати злість і страх не можна, особливо в людному місці. Психологи стверджують, існують швидкі методи боротьби з перенапруженням:

 • Виділіть причину вашого стресу. Усвідомлення причини такого неприємного стану – перший крок до спокою.
 • Намагайтеся прибрати всі негативні думки з голови і зосередиться на будь-якій приємній події з вашого життя.
 • Виконайте кілька простих вправ. Наприклад стрибки або махи руками. Це допоможе організму боротися з гормоном стресу.
 • Глибоко подихайте. Вдихайте повітря, наповнюючи себе ним знизу догори (від живота до грудей), а видихайте навпаки, зверху вниз.

 • «Перш за все варто розуміти, що стрес досить корисна річ для нашого організму. Він допомагає мобілізувати сили, ресурси, які в своєму щоденному житті не задіюємо. Тому час від часу знаходитись у стресовому стані корисно». Якщо ж стресів забагато і подолати їх стає складно, пропонуємо три найпростіших методи, як заспокоїтись.

  1. Дихання по квадрату – це одна з найпростіших методик швидкого заспокоєння. За цією методикою потрібно пальцем однієї руки водити по долоні іншої, утворюючи квадрат. На вертикальних гранях уявного квадрату треба робити вдих/видих, а на горизонтальних паузи. Вдих – пауза – видих – пауза. Так треба повторювати хвилин з п’ять або поки не заспокоїшся. Таким чином людина починає контролювати своє дихання. Також це і тактильні відчуття – людина починає відчувати своє тіло.

  2. Адреналіновий барометр. Коли ми знаходимось в стані стресу, то емоції нас захлинають. У цей час важливо відволіктись, перефокусуватись із негативних емоцій на позитивні. Можна згадати якийсь веселий чи приємнийвипадок, подумати про щось добре. До прикладу, можна уявити, що тримаєш на руках кошеня. Тоді градус нервового напруження спаде.

  3. Ще один з найпростіших і швидких методів – позитивне мислення. У всього є свої плюси і мінуси. Важливо пошукати плюси у стресі. До прикладу, когось відчитав бос, треба собі подумати «це добре, що керівник вимагає від мене більшого, отже в мені бачать більший потенціал». Або ж звільнили з роботи, треба подумати «Ну і чудово! Я тепер маю багато вільного часу. Я можу знайти собі кращу роботу. Я можу перетворити своє хобі на роботу» та ін. Важливо у будь-якій ситуації шукати позитив. Ці методи можна використовувати як окремо один від одного, так і послідовно – дихання, відволікання та налаштовування на позитивні думки. Пам’ятайте: ми притягуємо те, про що думаємо".